EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Monika Kwaśniewska

#MeToo w teatrze jako partycypacyjne badanie artystyczne

Indeks autorów: Monika Kwaśniewska
Numer: 2022 / 2

Autorka stawia tezę o partycypacyjnym charakterzw ruchu #MeToo i dowodzi jej odnosząc się głównie do sztuk performatywnych (przywołując zarówno działania instytucjonalne, jak i artystyczne). Zauważa, że w ruchu #MeToo, podobnie, jak w sztukach perfomatywnych to, co estetyczne splata się z tym, co etyczne. W kontekście tych zagadnień przygląda się tekstowi Michała Telegi Aktorki, czyli przepraszam, że dotykam i jego czytaniu perfomatywnemu wskazując, że łączy on działanie artystyczne z instytucjonalnym oraz etyczne z estetycznym. Analiza ta zadaje pytania o źródła instytucjonalnej i afektywnej sprawczości wydarzenia artystycznego i możliwe zastosowanie podobnych metod w przyszłości.

Słowa kluczowe: #MeToo; sztuki performatywne; teatr; partycypacja; instytucja

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji