EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Łukasz Wróblewski

Rozrachunki ze wstrętem w „Trocinach” Krzysztofa Vargi. Wstręt, innowacja, poznanie

Indeks autorów: Łukasz Wróblewski
Numer: 2016 / 4

Wstręt jest afektem niezwykle często reprezentowanym w najnowszej literaturze polskiej. Obsesyjnie pojawia się w utworach Doroty Masłowskiej, Sławomira Shuty, Michała Witkowskiego, Krzysztofa Vargi i innych twórców. Wzbudzając wstręt najnowsza literatura usiłuje renegocjować utrwaloną w narodzie wizję polskości. Wstręt, którym operują staje się katalizatorem zmiany – zarazem tym, co ma być zmienione i co zmianę warunkuje. Analizując powieść Trociny Krzysztofa Vargi, ukazującą obrzydzenie głównego bohatera wywołane otaczającymi go ludzi i Polską w ogóle, autor udowadnia, że wstręt ma innowacyjny charakter i stanowi zarówno formę krytyki repulsji doświadczanej przez narratora, jak i narodowych wad.

Słowa klucze: Krzysztof Varga, wstręt, polskość, innowacyjność, poznanie

Silny, kobiety i wstręt, czyli Masłowskiej opowieść o wstręcie

Indeks autorów: Łukasz Wróblewski
Numer: 2015 / 3

Artykuł jest próbą lektury twórczości Doroty Masłowskiej w perspektywie afektywnej. Jak dowodzi autor, dominującym uczuciem, z jakim przychodzi mierzyć się bohaterom dzieł autorki Pawia królowej, jest wstręt. Analizując losy Silnego – głównego bohatera Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną, autor szczegółowo bada mechanizmy powstawania reakcji wstrętu, wskazując jako główne jego źródło narcyzm bohatera. Debiutancka powieść Masłowskiej, poddana w artykule wnikliwej analizie, staje się punktem wyjścia do wykazania związku wstrętu z melancholią uniemożliwiającą rozwój polskiej tożsamości narodowej.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji