EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Adam Łukasiewicz

Kilka uwag o słowach i literach

Indeks autorów: Adam Łukasiewicz
Numer: 2014 / 3

Treścią artykułu są wybrane aspekty stosunku pisma do mowy oraz znaczenie pisma jako fundamentu kultury. Autor zajmuje się też pojęciem kultury humanistycznej. Nauki nie można, jego zdaniem, oddzielać od kultury, a kultury uznawać za sferę jedynie widowisk, sztuk pięknych i fikcji literackiej. Skądinąd imaginacja tworząca fikcję jest integralną częścią ludzkiej natury. Nie można się tej właściwości naszej psychiki pozbyć, ani nie należy jej deprecjonować. Autor przedstawia różne zagadnienia z dziejów pisma, wskazując m.in. na niedoskonałość pisma alfabetycznego oraz na ułomność prób reformowania zapisu, a zwłaszcza na niekonsekwencje rozmaitych reguł ortograficznych.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji