EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Dariusz Nowacki

Wyspy obiecane. Rekonesans krytyczny

Indeks autorów: Dariusz Nowacki
Numer: 2016 / 3

Artykuł jest próbą opisu i charakterystyki zasobów polskiej prozy artystycznej tematycznie związanej z emigracją zarobkową doby unijnej. W sprawozdaniu uwzględniono dwadzieścia tytułów (powieści i zbiory opowiadań) opublikowanych w latach 2006-2013 dotyczących polskiej obecności w Wielkiej Brytanii i Irlandii po 1 maja 2004 r. Autor rekonesansu obrał perspektywę krytyczną – problemem, wokół którego zorganizował rozważania, jest dociekanie przyczyn klęski artystycznej i komunikacyjnej, polegającej głównie na tym, że żaden z utworów z tego kręgu tematycznego nie przedarł się do szerszej świadomości czytelniczej. W zakończeniu artykułu zaproponowano roboczą typologię prozy z pierwszej i drugiej dekady XXI stulecia traktującej o pobycie Polaków na Wyspach.

Słowa kluczowe: proza polska, Wielka Brytania, Irlandia, emigracja

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji