EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Diana Wasilewska

Dyskurs antysemicki w krytyce artystycznej Stanisława Pieńkowskiego na łamach „Myśli Narodowej” (1924-1937)

Indeks autorów: Diana Wasilewska
Numer: 2020 / 4

Artykuł poświęcony jest krytyce artystycznej Stanisława Pieńkowskiego publikowanej w okresie międzywojennym na łamach „Myśli Narodowej”, jednego z wiodących organów prasowych endecji. Autorka przygląda się w nim przede wszystkim specyfice antysemickiego dyskursu krytycznego. Analizuje konstruowaną w tych tekstach figurę wrogiego Żyda (Żyda-artysty i Żyda-krytyka), a także omawia strategie i narzędzia retoryczne, jakimi posługiwał się krytyk, chcąc zdemaskować i zdyskredytować swych oponentów. Badaniu poddana zostaje stylistyczna warstwa tekstów, stosowane przez Pieńkowskiego schematy perswazyjne i gry komunikacyjne, jak również sposoby konstruowania krytycznego podmiotu.

Słowa kluczowe: dyskurs antysemicki, mowa nienawiści, Pieńkowski, krytyka artystyczna, dwudziestolecie międzywojenne

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji