EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Havi Carel

Filozoficzna rola choroby

Indeks autorów: Havi Carel
Numer: 2021 / 1

W tekście omówiono filozoficzną rolę choroby. Pokrótce przedstawiona została filozoficzna rola choroby w historii filozofii i wyjaśniono znaczenie tej roli. Tekst dowodzi, że choroba rzuca światło na zwyczajne doświadczenie i zmienia je, ujawniając jego zwyczajną, a zatem niewidoczną strukturę. Choroba stwarza również okazję do refleksji, zawiesza bowiem (epoché) uprzednie przekonania, w tym te niezwerbalizowane (milcząco zakładane). Tekst dowodzi, że pozwala to uzasadnić filozoficzną rolę choroby. Podczas gdy procedury filozoficzne są w większości dobrowolne i teoretyczne, choroba jest nieprzewidywalna i groźna, wprawia chorego w niepokój i niepewność. Jako taka może być postrzegana jako radykalna motywacja filozoficzna, która może głęboko zmienić nasze poglądy. Tekst dowodzi, że choroba może zmienić sposób, w jaki filozofujemy: może kształtować metody i zainteresowania filozoficzne oraz zmienić poczucie istoty i koncepcji filozofii.

Słowa kluczowe: fenomenologia, choroba, metoda filozoficzna, Merleau-Ponty, epoche, Husserl

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji