EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Helena Markowska-Fulara

Laboratorium i archiwum. Z badań nad historią literaturoznawstwa

Indeks autorów: Helena Markowska-Fulara
Numer: 2021 / 2

Artykuł dotyczy nieznanych powszechniej wileńskich rękopisów związanych z Leonem Borowskim. Autorka opisuje je i identyfikuje jako fragmenty przekładów Don Kichota Cervantesa oraz rozprawy teoretycznej Entwurf einer Theorie und Literatur der schönen Redekünste Johanna Joachima Eschenburga. Dokumenty dotyczące Borowskiego oraz dyskusje (Jana Śniadeckiego i Gotfryda Ernesta Groddecka) poświęcone nauce o literaturze, stanowiące kontekst jego działalności, są punktem wyjścia do refleksji teoretycznej na temat „tekstu” jako „faktu literaturoznawczego”: postulowanej dwuaspektowości jego badania, procesu jego konstruowania oraz warunków jego wejścia do obiegu naukowego.

Słowa kluczowe: archiwum, teoria aktora-sieci, Leon Borowski, Don Kichote, Uniwersytet Wileński

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji