EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jacob Stockinger

Homotekstualność: propozycja

Indeks autorów: Jacob Stockinger
Numer: 2022 / 2

Klasyczny tekst Jacoba Stockingera (z 1978 roku) definiuje pojęcia homotekstu i homotekstualności oraz określa podstawowe procedury lektury homotekstualnej. Badacz wykazuje, że długie i bogate związki literatury z homoseksualnością nie ograniczają się do odzwierciedlenia w dziele literackim biografii intymnej autora i tematyzacji homoseksualizmu. W homotekstach homoseksualność jest bowiem wpisana w samą strukturę głęboką utworów (stanowi ich tożsamość), nawet jeśli nie objawia się ona w sposób jawny. Lektura homotekstualna pozwala tę strukturę głęboką odkryć, a także zinterpretować specyficzną grę między głębokim i powierzchniowym, jawnym i ukrytym. Stockinger zależności te objaśnia na przykładzie charakterystycznego motywu lustra, a także języka i intertekstualności.

Słowa kluczowe: homotekstualność, homotekst, intertekstualność

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji