EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jerzy Marian Brzeziński

Jakiego chcemy uniwersytetu?

Numer: 2020 / 1

Autor analizuje zagrożenia dla klasycznej idei uniwersytetu, która wywodzi się z Wilhelma Humboldta reformy Uniwersytetu Berlińskiego (1812). W szczególności zagrożeniem jest wypieranie kanonu wartości związanego z „kulturą akademicką” przez zespół wartości (a właściwie antywartości) cechującej „kulturę korporacyjną” (z charakterystycznym dla niej podejściom wyrażonym w książce B.R. Clarka: entrepreneurial universities). Uniwersytet powinien realizować trzy misje: dążenie do prawdy (badania naukowe), przekazywanie najnowszej wiedzy naukowej (nauczanie) oraz podejmowanie działań o charakterze formacyjnym (wychowanie). Idzie bowiem nie tylko o to, aby uniwersytet skupiał się wyłącznie na osiągnięciach naukowych i przekazywaniu wiedzy, ale też o to, aby kształtował nowe elity dla demokratycznego, wolnego, otwartego i twórczego społeczeństwa obywatelskiego.

Słowa kluczowe: uniwersytet, misja uniwersytetu, przedsiębiorcze uniwersytety, kultura akademicka vs. kultura korporacyjna (academic culture vs. corporate culture), autonomia, wolność, demokracja, tradycja, misja formacyjna.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji