EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Joanna Krenz

Wymyślanie poezji od nowa. Awangardowy dyskurs poetycki w Chinach

Indeks autorów: Joanna Krenz
Numer: 2020 / 5

Artykuł przedstawia proces kształtowania się pamięci i świadomości kobiecej w poezji Zhai Yongming, której debiut w połowie lat 80. XX wieku uważany jest przez badaczy za początek dyskursu poezji kobiecej w literaturze chińskiej. Ze względu na wielowiekową marginalizację kobiecego głosu w kulturze Kraju Środka, dyskurs ten inspirowany był początkowo nurtami zachodnimi, w tym zwłaszcza amerykańską poezją konfesyjną. W swej dojrzałej twórczości, począwszy od lat 90., Zhai podejmuje liczne próby połączenia owego egzogennego dyskursu z tradycją literatury chińskiej, posługując się strategiami służącymi przebudowie świadomości i pamięci kulturowej, nazwanymi tu archeologią, arachnologią i alchemią, analizowanymi w artykule na przykładach konkretnych tekstów poetyckich Zhai.

Słowa kluczowe: chińska poezja współczesna, Zhai Yongming, pamięć, świadomość kobieca, poezja kobiet

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji