EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jonathan J. Long

Paratekstualna obfitość: Fotografia i tekst w Elementarzu wojennym Bertolta Brechta

Indeks autorów: Jonathan J. Long
Numer: 2013 / 4

Elementarz wojenny sam Brecht określał mianem „foto-epigramów”. Każdy z nich składa się ze zdjęcia – zwykle wyciętego z jakiegoś czasopisma – umieszczonego na czarnym tle i opatrzonego czterolinijkowym wierszem autora. Tematem książki jest druga wojna światowa. Krytycy postrzegali zwykle Elementarz wojenny jako dziełko dydaktyczne, które proponuje marksistowską korektę „zachodnich” ujęć dziejów wojny. Niniejszy artykuł przeciwstawia się jednak tej interpretacji. Umieszczając tę książkę w kontekście Brechtowskich i Benjaminowskich pism z lat 20-tych i 30-tych poświęconych fotografii i czyniąc przedmiotem analizy nie tylko związek między fotografią a czterowierszem, lecz wszystkie, nader liczne parateksty (pierwotne, gazetowe podpisy pod zdjęciami, tytuły, noty wyjaśniające, przedmowę, tekst na obwolucie, stronę tytułową oraz podpis autora), stara się dowieść, że konstruowane przez tekst rozmaite tryby zwracania się do czytelnika uniemożliwiają komunikację jednolitego przekazu ideologicznego.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji