EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Karolina Wróbel-Bardzik

Krajobraz ruderalny (po)wojennej Warszawy

Numer: 2020 / 3

Artykuł dotyczy przemian ekologicznych w okupowanej i tużpowojennej Warszawie. Największy wpływ miały na nie takie wydarzenia, jak kampania wrześniowa, powstanie w getcie oraz powstanie warszawskie. Bombardowania, pożary i walki zbrojne przyczyniały się do degradacji przestrzeni. W ciągu zaledwie kilku lat tkanka miejska przeszła ogromne przeobrażenia, także w znaczeniu przyrodniczym. Autorka definiuje (po)wojenny krajobraz ruderalny, w którym zawierały się dwa przeciwstawne zjawiska: destrukcja współistniała z procesami witalnymi.

Słowa kluczowe: II wojna światowa, Warszawa, ekologia roślin, miasto, krajobraz ruderalny

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji