EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Łukasz Garbal

Świat wartości „prezydenta polskiej opozycji”

Indeks autorów: Łukasz Garbal
Numer: 2021 / 3

Próba zrekonstruowania aksjologii Jana Józefa Lipskiego (1926-1991), literaturoznawcy i wieloletniego opozycjonisty, łączącego ludzi z różnych środowisk, nazwanego przez Janusza Szpotańskiego „prezydentem Gęgaczy”.

Słowa kluczowe: aksjologia, Jan Józef Lipski, totalitaryzm, opozycja, opór społeczny

Nota edytorska do reedycji miesięcznika „Europa”

W niniejszym tekście – nocie edytorskiej do przygotowanego wydania fototypicznego – prezentujemy pokrótce losy tekstów z pierwszego numeru miesięcznika „Europa”, który ostatecznie nie ukazał się drukiem; część z nich weszła w obieg czytelniczy, w innych warunkach politycznych i częściowo innej wersji tekstu – choćby wiersze Ważyka, których losy szczegółowo przedstawiamy.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji