EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magda Szcześniak

Queerowanie historii

Indeks autorów: Magda Szcześniak
Numer: 2012 / 5

Dominujący nurt pisarstwa historycznego na temat nienormatywnych relacji i zachowań seksualnych zakłada potrzebę wskazywania w mniej lub bardziej odległej przeszłości przodków dzisiejszych grup mniejszościowych. Takie założenie jest esencjalistyczne i definiuje tożsamość jako stałą, niezmienną, niemal biologiczną jedność. Tymczasem odwołanie sie z jednej strony do krytyki pisarstwa historycznego (Hayden White), z drugiej zaś do teorii queer (Elizabeth Freeman,David Halperin, Eve Kosofsky Sedgwick) i przypomnienie tez Michela Foucault na temat historii seksualności, pozwala pokazać anachroniczność takich modeli pisania historii i zaproponować nienormatywną historię nienormatywnych zachowań i relacji seksualnych. Takie modele wskazane zostają w wybranych pracach literackich i artystycznych (Michał Witkowski, Karol Radziszewski).

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji