EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magdalena Szczypiorska-Mutor

„Ta sama szara lalka patrząca w bok”. Fotografia, tożsamość i różnica w „Klarze Milicz” Iwana Turgieniewa.

Numer: 2013 / 4

Artykuł jest propozycją takiej analizy opowiadania Iwana Turgieniewa, w której motywem centralnym jest zdjęcie (problematyka statusu podmiotu sfotografowanego), a interpretacyjnym filtrem – refleksja o tożsamości i różnicy, rozwijana w teorii, filozofii i estetyce fotografii. Fotograficzny motyw „tej samej szarej lalki patrzącej w bok”, z jednej strony konstruuje opozycje podobne-inne, żywe-martwe, obecne-nieobecne (w podwójnym odniesieniu: do „Klary Milicz” oraz do refleksji Barthes’a, Beltinga i Freedberga), z drugiej zaś – w sposób swoisty dla fotografii, dekonstruuje ich ostrą binarność.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji