EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marcin Romanowski

Biograficzne punctum. Pisarstwo biograficzne Joanny Olczak-Ronikier w perspektywie tożsamościowej

Indeks autorów: Marcin Romanowski
Numer: 2019 / 1

W artykule zaproponowano odczytanie wybranych utworów Joanny Olczak-Ronikier (W ogrodzie pamięci oraz Korczak. Próba biografii) w kontekście problematyki tożsamości polsko-żydowskiej. Są to dzieła późne, napisane po ustąpieniu czynników blokujących ekspresję doświadczenia żydowskiego, powstałe z zamysłem opowiedzenia historii, które przez antenatki autorki nie mogły zostać wypowiedziane. Z lektury tych prac wyłania się model tożsamości Żyda-Polaka, tożsamości łączącej otwarte kultywowanie tradycji i pamięci kultury żydowskiej z tradycjami polskiej inteligencji. Jednocześnie interpretacja książek Olczak-Ronikier pozwala na sproblematyzowanie zagadnienia relacji biografa i bohatera przy użyciu inspirowanej terminologią Rolanda Barthes’a kategorii biograficznego punctum, miejsca, w którym historia życia bohatera dotyka doświadczenia biografa.

Słowa kluczowe: Janusz Korczak, Joanna Olczak-Ronikier, biografia, tożsamość, Żydzi

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji