EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marek Bieńczyk

Nicea

Indeks autorów: Marek Bieńczyk
Numer: 2008 / 4

Nicea nie należy do najważniejszych miast na mapie polskiego romantyzmu, w porównaniu z Paryżem czy Rzymem nie ma dla jego historyków niemal żadnego znaczenia. Jednak miasto to przeszło do historii naszego romantyzmu jako najbardziej może obok wyobrażonego Soplicowa idylliczna przestrzeń. Wykreował ją Zygmunt Krasiński, który prowadził tu – w latach 40-tych XIX, gdy miasto z prowincjonalnej dziury zaczęło się stawać światowym kurortem – romans z Delfiną Potocką. Tekst opowiada o pobycie Krasińskiego w Nicei w chwili tej gospodarczej i społecznej przemiany miasta.

Ciało i Parnas

Indeks autorów: Marek Bieńczyk

Recenzja. Jolanta Brach-Czaina: Szczeliny istnienia, Warszawa 1993

Swiat jakim jest. (O Syberii Custine'a)

Indeks autorów: Marek Bieńczyk
Numer: 1990 / 3

Rozważania o Rosji 1839 Custine’a, doświadczeniu pustki i poszukiwaniu Boga

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji