EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Michael W. Jennings

Nie blaknij: Oblicze niemieckiej historii w Ein-heit Michaela Schmidta

Indeks autorów: Michael W. Jennings
Numer: 2013 / 4

Michael W. Jennings omawia esej fotograficzny Michaela Schmidta z 1996 roku jako rodzaj wizualnej archeologii dwudziestowiecznej historii Niemiec; pracę Schmidta zestawia ze słynną książką fotograficzną Augusta Sandera z roku 1929, Antlitz der Zeit, panoramy niemieckiego społeczeństwa w dobie Republiki Weimarskiej, jako jej swoiste pendant. Jennings wykazuje przy tym, że Schmidt w swojej pracy – w której, co istotne, tekst występuje wyłącznie na samych fotografiach – usiłuje odczytać ślady historii z twarzy ludzi oraz z przestrzeni architektonicznej Berlina, zwykłych przedmiotów, a także różnego rodzaju dokumentów, które fotografuje na tych samych prawach, co samą „rzeczywistość”.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji