EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Monika Bakke

Gdy stawka jest większa niż życie. Sztuka wobec mineralno-biologicznych wspólnot

Indeks autorów: Monika Bakke
Numer: 2020 / 1

Rozpoznanie i uznanie relacji nie tylko z nie-ludzkimi formami życia (innymi Ziemianami) ale także z mineralną Ziemią, stanowi dla naszego gatunku niezbywalny warunek przetrwania oraz lepszego zrozumienia swoich własnych, planetarnych problemów ekologicznych. Artykuł ten oferuje analizę projektów artystycznych skupionych na międzygatunkowych wspólnotach biologiczno-mineralnych, a jego celem nie jest obniżenie rangi życia, ale potrzeba poszerzenia biontologii poprzez akceptację mineralnej sprawczości i podkreślenie koewolucji życia i minerałów.

Słowa kluczowe: humanistyka środowiskowa, geontologia, geologia, sztuka i nauka, koewolucja, minerały

Studia nad zwierzętami: od aktywizmu do akademii i z powrotem?

Indeks autorów: Monika Bakke
Numer: 2011 / 3

Autorka przekonuje, dlaczego warto nauczać studiów nad zwierzętami w środowisku akadamickim.

Między nami zwierzętami. O emocjonalnych związkach między ludźmi i innymi zwierzętami

Indeks autorów: Monika Bakke

O hegemonii antropocentryzmu w relacjach ludzi i zwierząt

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji