EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Olga Dawidowicz-Chymkowska

„Wynaturzone” forum fanów Małgorzaty Musierowicz jako interakcyjna maszyna interpretacyjna: studium przypadku.

Numer: 2012 / 6

Celem artykułu jest pokazanie zasad rządzących powstawaniem interpretacji literackiej w warunkach internetowego forum dyskusyjnego. Obiektem uwagi stały się zwłaszcza te uwarunkowania, które umożliwiają współwystępowanie w dyskusjach uczestników forum przynajmniej dwóch odmiennych typów rozmowy o literaturze, z których jeden oparty jest na zwierzaniu się z subiektywnych doświadczeń lekturowych, a drugi na podejmowaniu wysiłku uzgodnienia wspólnego rozumienia utworu i wskazania zakresu dopuszczalnych jego interpretacji. Pokazano interakcję na forum jako tworzącą pewne skuteczne mechanizmy interpretacyjne prowadzące do wartych uwagi sposobów ujmowania omawianych tekstów. Przedstawiono jednak także charakterystyczne dla rozmów na forum ryzyko interpretacyjnych nadużyć opisane jako problem o charakterze etycznym.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji