EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Paweł Bem

Dlaczego polskie edytorstwo naukowe nie istnieje

Indeks autorów: Paweł Bem
Numer: 2016 / 1

Paweł Bem
Instytut Badań Literackich PAN
Dlaczego polskie edytorstwo naukowe nie istnieje
Artykuł podejmuje temat kondycji polskiego edytorstwa naukowego, projektując jego rozwój, który może nastąpić dzięki wykorzystaniu narzędzi cyfrowych. Autor apeluje o ewaluację tradycji edytorskiej i wypracowanych w jej ramach pojęć i kategorii klasyfikacyjnych, które powstały w innej metodologicznej sytuacji humanistyki. Postuluje naukową edycję cyfrową, której promocja i liczne realizacje są szansą na zmianę paradygmatu myślenia o edytorstwie naukowym. Proponowana przez niego edycja zapewnia taką formę prezentacji świata tekstów, która uwolni edytorów z jarzma wyboru podstawy edycji i tworzenia tekstu krytycznego, który jest rzekomo najbliższy autorskiej intencji.
Słowa kluczowe: edytorstwo naukowe, tekstologia, edytorstwo cyfrowe, naukowa edycja cyfrowa, humanistyka cyfrowa.

New Bibliography – New Criticism. Paradoksy relacji

Indeks autorów: Paweł Bem
Numer: 2015 / 3

W kontekście teoretycznych sporów przedstawicieli dominujących przed laty w swych dziedzinach Nowej Krytyki i Nowej Bibliografii, autor artykułu stara się przeanalizować, jakiej dynamice podlegały w drugiej połowie XX wieku wzajemne naukowe relacje teoretyków literatury oraz badaczy zajmujących się edytorstwem naukowym i tekstologią. Próbuje przy tym dotrzeć do genezy ich wzajemnych idiosynkrazji, a także uchwycić paradoksy, które towarzyszyły równoległemu rozwojowi nauk reprezentowanych przez tytułowe prądy.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji