EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Paweł K. Rutkiewicz

„My, naród polski”. Literatura narodowa i globalizacja w perspektywie hermeneutycznej

Indeks autorów: Paweł K. Rutkiewicz
Numer: 2017 / 5

Artykuł podejmuje próbę namysłu nad pojęciem „literatury narodowej” i symboliczną przestrzenią „narodu” w kontekście globalizacji. Główny cel badawczy to przeformułowanie pojęcia „literatury narodowej” tak, aby stało się ono teoretycznie i interpretacyjnie funkcjonalne względem zagadnień globalizacji i „literatury światowej”. Ostateczną propozycję stanowi postrzeganie „literatury polskiej” jako „literatury w Polsce” (w odniesieniu do znanego rozróżnienia Kingi Dunin) – przy czym znaczenie pierwszego ulega rozszerzeniu na drugie. Analiza wychodzi od refleksji nad pozornością językowego i kulturowego transferu, oraz jej hermeneutycznymi implikacjami. Bada się hermeneutyczne aspekty „postmodernistyczności” oraz „wspólnoty wyobrażonej” – korzystając z kategorii „muzeum wyobraźni” Malraux, oraz czasownikowości i rzeczownikowości kultury według Themersona i Walcotta.

Słowa kluczowe: literatura narodowa, literatura światowa, „potwór hermeneutyczny”, „muzeum imaginacyjne”, globalizacja, „rzeczownikowość” i „czasownikowość” kultury, „literatura w Polsce”.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji