EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Radosław Romaniuk

Odkrywanie Iwaszkiewicza

Indeks autorów: Radosław Romaniuk
Numer: 2019 / 1

Tekst Odkrywanie Iwaszkiewicza przedstawia proces konstytuowania się koncepcji dzieła pisarza ze Stawiska jako narracji autobiograficznej. Proponuje jego wizję jako organicznej całości, w której istnieje hierarchia wagi poszczególnych elementów (utworów literackich i tekstów z gatunku dokumentu osobistego), ale pełną sekwencję znaczącą zyskują one rozpatrywane wspólnie. Twórczość diarystyczną i epistolograficzną pisarza rozpatruje się jako próbę zniwelowania napięcia między wypowiedzianym w publikacjach literackich i sferą doświadczenia biograficznego, które nie znalazło stosownej dla siebie formy artystycznego wyrazu. Tak widziane „życie i twórczość” Iwaszkiewicza wymagają od biografa zintegrowania. Jednak jako zasadniczy problemem, jaki dzieło to stwarza dla biografa, autor przedstawia konieczność ukazania istnienia niezapisanej sfery wewnętrznego życia, ukrytej pod warstwą faktów i utrwalonych przez pisarza emocji. Sfery, której czytelnik może domyślić się lub przeczuć.

Słowa kluczowe: Jarosław Iwaszkiewicz, biografia, epistolografia, diarystyka, dokument osobisty

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji