EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Raewyn Connell

Margines staje się centrum: studia nad męskością w perspektywie światowej

Indeks autorów: Raewyn Connell
Numer: 2015 / 2

Artykuł ten był pierwotnie wprowadzeniem do Nordic Conference on Men and Masculinities, która odbyła się w Reykjaviku w czerwcu 2014 roku. Jest to szerokie omówienie głównych kierunków badań nad męskością prowadzonych na całym świecie. Nowatorstwo ujęcia Connell opiera się na referencjach do kwestii kolonializmu, postkolonializmu, globalizmu i neoliberalizmu, które radykalnie zmieniają perspektywę badań nad różnymi formami męskości w różnych częściach świata. Autorka nawiązuje do gender studies i southern theory, ujmuje omawiane zagadnienie w perspektywie globalnej i wskazuje na mniej znane na świecie badania poświęcone męskości, które jednak w zasadniczy sposób różnią się od tradycyjnych ujęć zachodnich.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji