EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Siegfried Zielinski

Tekst elektroniczny. Niektóre problemy audiowizualnych tekstur

Indeks autorów: Siegfried Zielinski
Numer: 2014 / 3

Poniższy tekst jest przyczynkiem do debaty pomiędzy literaturoznawcami i lingwistami z jednej strony, a historykami i teoretykami z drugiej. Bada poziom współczesnej oraz bezpośrednio przewidywalnej produkcji i recepcji tekstur z punktu widzenia głównych wyzwań dla metody interpretacji hermeneutycznej jak również dla ich pragmatycznej konstrukcji. Rozważania te skupiają się wokół wątpliwości, na ile ma sens dalsze używanie pojęcia tekstu jako zamkniętej jednostki w procesie komunikacyjnym. Przyjęte tu pojęcie tekstu jest szerokie. W szczególności koncentrując się na audiowizualnych wytworach, „tekst” denotuje estetyczne uprzedmiotowienie nowoczesnej i ponowoczesnej produkcji kulturalnej.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji