EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Sigrid Weigel

Genealogia – ikonografia i retoryka pewnej figury epistemologicznej

Indeks autorów: Sigrid Weigel
Numer: 2016 / 1

Sigrid Weigel
Technische Universität Berlin
Genealogia – ikonografia i retoryka pewnej figury epistemologicznej
Tekst ukazuje historię genealogii rozumianej jako historia pojęcia i historia pewnej dziedziny nauki. Zgodnie z przekonaniem o istnieniu ścisłego związku między metodami genealogii i jej przedmiotem zainteresowania, autorka prowadzi czytelnika po historii kultury europejskiej, wskazując na główne momenty transformacji metod genealogii i form jej przedstawienia, korespondujące z przemianami historycznymi, społecznymi, kulturalnymi Europy. Wiele miejsca w tych rozważaniach zajmuje analiza i interpretacja jednej z najbardziej popularnych form genealogicznej reprezentacji – drzewa genealogicznego.
Słowa kluczowe: genealogia, historia wiedzy, drzewo genealogiczne, encyklopedia.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji