EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Zofia Jakubowicz-Prokop

Być kobietą czy być rośliną? O formach podmiotowości w Wegetariance Han Kang

Indeks autorów: Zofia Jakubowicz-Prokop
Numer: 2018 / 2

Być kobietą czy być rośliną? to próba analizy powieści Wegetarianka koreańskiej pisarki Han Kang. Autorka artykułu wpisuje powieść w kontekst kultury koreańskiej, wskazując przede wszystkim na pozycję kobiety w najnowszej literaturze, oraz odnosi się do roślinnych koncepcji w filozofii zachodniej. Główne zadanie artykułu to próba wytłumaczenia przemiany głównej bohaterki jako procesu stawania-się-rośliną, który w świecie rygorystycznie przestrzeganych ról płciowych i dualistycznie pojmowanej rzeczywistości, okazuje się jedyną formą wolności. Stawanie-się-rośliną jest tu ukazane jako sposób bycia, który wymyka się metafizycznej tradycji i stanowi próbę pomyślenia podmiotu na nowo.
Słowa kluczowe: wegetarianka, proza, Korea, estetyka, rośliny, stawanie się, Han Kang

Ruchome słowa Roberta Walsera. Analiza związków ruchu, kroków, materialności i słów w Mikrogramach

Indeks autorów: Zofia Jakubowicz-Prokop
Numer: 2017 / 4

W tekście podjęto kwestie tego, jak materiał i narzędzia wpływają na zapisywaną treść. Przykład Mikrogramów Roberta Walsera, zbioru krótkich próz, które pisarz zapisywał ołówkiem na małych kawałkach papieru za pomocą bardzo drobnego pisma, pokazuje jak sam zapis tekstu literackiego kształtuje jego formę i ma realny wpływ na zawartą w nim treść. Dzięki temu tekst staje się zjawiskiem przestrzennym, zyskuje materialny ciężar, jest efektem nie tylko  pracy intelektualnej, lecz także fizycznej. Teorie Michela de Certeau i Tima Ingolda wykorzystane przy analizie “Mikrogramów” ukazują, że znaczenie  tekstów Walsera realizuje się w napięciu między myśleniem a działaniem oraz sztuką i techniką.

Słowa kluczowe: Robert Walser, materialność pisma, metoda ołówkowa, rękopiśmienność, Mikrogramy

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji