EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

W „Bluszczu” o „Tekstach”

W „Bluszczu” o „Tekstach”

Na stronie 110 majowego numeru miesięcznika „Bluszcz” Maciej Krawczyk recenzuje „Teksty Drugie”. Znajdziemy tu garść miłych słów pod adresem naszego pisma i jego strony internetowej, wraz z krótkim omówieniem numeru 5/2011. Redaktor z wyrozumiałością podchodzi także do drobnych przesunięć czasowych w publikowaniu kolejnych numerów naszego periodyku, co uznaje za „grzech powszechny” gatunku pisma naukowego. Posypując głowę popiołem, nie ustajemy w staraniach, by się tego grzechu wyrzec (lub przynajmniej nie grzeszyć zbyt często).

W epilogu Krawczyk powiada: „nie istnieją źle napisane dobre teksty humanistyczne, a teksty publikowane w TD są w przeważającej części bardzo dobre”. Z pierwszym członem tej tezy można by polemizować. Jonathan Culler, na przykład, poświęca kiepskiemu pisarstwu cały rozdział książki Literary in Theory dowodząc choćby, iż trudny styl Stanleya Cavella (zwany przez krytyków „niewybaczalnym”, „bezkształtnym, niezdyscyplinowanym”, „wywołującym frustrację czytelników”) jest w istocie przemyślaną strategią pisarską, zmuszającą odbiorców do wzmożonego wysiłku i pracy z autorem. Z drugą zaś częścią przytoczonej tezy polemizować nam nie wypada, toteż pozostawiamy ją, jak zawsze, osądowi czytelników.

29 Maj 2012
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji