EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Maciej Topolski

Antropologia taktylna. Uwagi wstępne

Indeks autorów: Maciej Topolski
Numer: 2021 / 1

Topolski wychodzi z propozycją stworzenia antropologii taktylnej, pola badawczego związanego z szeroko rozumianym zmysłem dotyku. Na początku ukazuje funkcje biologiczne, jakie pełni dotyk, przypisywane mu w kulturze zachodniej znaczenia oraz złożoność definicyjną tego zmysłu. W kolejnych częściach opisuje cele i wytyczne antropologii taktylnej, lokuje to pole badawcze w antropologii zmysłów. Następnie omawia kwestie: bliskości w kontekście społeczno-kulturowym oraz akademickim, polityczności zmysłu dotyku łączącej się z pojęciem taktu oraz skórokrewieństwa, które pozwala myśleć o nieludzkim wymiarze skóry.

Słowa kluczowe dotyk, sensoryczność, taktylność, antropologia taktylna, antropologia zmysłów

Choralne dyslokacje

Indeks autorów: Maciej Topolski
Numer: 2018 / 5

Tekst stanowi próbę odnalezienia takich „miejsc” w literaturze antycznej, które byłyby bliskie rozumieniu chory w interpretacji Derridy. Na przykładzie Odysei oraz dramatów antycznych zostają ukazane możliwości takiego gestu interpretacyjnego. Począwszy od irracjonalnego (sennego) charakteru chory, przez płciowe rozróżnienia związane z doświadczaniem przestrzeni, a skończywszy na oksymoronicznym samobójstwie kobiet w teatrze greckim.
Słowa kluczowe: chora, Derrida, przestrzeń, Carson, dramat grecki, cielesność
Choral dislocations

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji