EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Anna Kronenberg

Migracje kobiet - strategie odzyskiwania głosu i ciała w twórczości literackiej Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Indeks autorów: Anna Kronenberg
Numer: 2016 / 3

Celem artykułu jest prezentacja najnowszej twórczości literackiej Polek migrantek, powstałej w Wielkiej Brytanii i Irlandii po roku 2004. Twórczość ta została zbadana z krytycznej perspektywy kulturowej, w szerokim społeczno-politycznym kontekście, uwzględniając także kwestie płci. Autorka wzorowała się na badaniach prowadzonych przez m.in. I. Iwasiów, M. Janion, A. Mrozik, P. Czaplińskiego, U. Chowaniec. W artykule uwzględniono także badania nad podmiotowością w kobiecych praktykach autobiograficznych, prowadzone m.in. przez Sidonie Smith i Julię Watson. Zaprezentowane zostały strategie odzyskiwania ciała i głosu, jakie stosują emigracyjne autorki. Wyodrębniono cechy charakterystyczne tej twórczości, m.in. zaangażowanie społeczne, świadomość mechanizmów dyskryminacyjnych, potencjał transgresyjny i rewindykacyjny.

Słowa kluczowe: literatura emigracyjna kobiet, praktyki autobiograficzne kobiet, migracje, krytyka feministyczna

Geopoetyka jako przykład zielonego czytania i pisania

Indeks autorów: Anna Kronenberg
Numer: 2014 / 6

Celem artykułu jest prezentacja geopoetyki na podstawie oryginalnych, angielsko- i francuskojęzycznych prac jej twórcy, Kennetha White’a. Geopoetyka ukazana została jako kierunek badań nad związkami literatury i środowiska przyrodniczego. Jest to perspektywa badawcza, która rozwija się od lat 70. XX wieku w literaturoznawstwie jako tzw. „zielone czytanie i pisanie” (green reading and writing, green studies; literature-environmental studies), do którego należy także ekokrytyka oraz ekofeministyczna krytyka literacka. W artykule „zielone czytanie i pisanie” zostało omówione na przykładzie geopoetyki oraz ukazane w szerszej perspektywie zmian zachodzących w naukach humanistycznych, rozwijających się w kierunku humanistyki ekologicznej, zwanej także ekoposthumanistyką.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji