EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jakub Niedźwiedź

Sarmatyzm, czyli tradycja wynaleziona

Indeks autorów: Jakub Niedźwiedź
Numer: 2015 / 1

Celem artykułu jest próba spojrzenia na sarmatyzm jako na narodową „tradycję wynalezioną”. Tak rozumiany sarmatyzm nie jest odzwierciedleniem przedrozbiorowej kultury szlacheckiej, lecz dziewiętnasto- i dwudziestowieczną narracją o polskiej przeszłości. Sarmatyzm został więc zdefiniowany jako przenoszony w przeszłość polski dziewiętnastowieczny dyskurs tożsamościowy. Omówionych zostało pięć jego głównych cech: polonocentryzm, totalność, homogenizacja, orientalizm i ekskluzywizm. W zakończeniu zamieszczone są uwagi na temat trwałości sarmatyzmu i jego fundamentalnej roli dla tożsamości współczesnej polskiej prawicy i lewicy.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji