EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Tomasz Kaliściak

Pociąg seksualny. Prus - Freud - Grabiński

Indeks autorów: Tomasz Kaliściak
Numer: 2015 / 2

Niniejszy artykuł stanowi próbę ukazania obrazu nowoczesnej męskości przełomu XIX i XX wieku, kształtującej się pod wpływem nowoczesnych technologii, a w szczególności kolei żelaznej i maszyny parowej. Kolej żelazna nie tylko zmodernizowała życie społeczne i gospodarcze, ale również wpłynęła na kształt życia psychicznego, wyłaniając wiedzę o ludzkich namiętnościach i przyczyniając się tym samym do ukształtowania dyskursu psychoanalitycznego. W zgodzie z Freudowską koncepcją popędu seksualnego, kolej została wpisana w ekonomię męskiego pożądania, stanowiąc ramy do wyrażania tożsamości bohaterów literackich. Zarówno mężczyźni z opowiadań kolejowych Stefana Grabińskiego, jak i Stanisław Wokulski z Lalki Bolesława Prusa obrazują przemiany męskości dokonujące się pod wpływem mechanizacji. Z doświadczeniem tym wiążą się pojęcia „nerwicy kolejowej” oraz „fugi podróżniczej”, które ukazane tutaj zostały jako prototypowe formacje męskiej histerii.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji