EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Matylda Szewczyk

Hormonalne ciało matki. Wokół wyobrażenia „porodu orgazmicznego” Literatura i hormony społeczne

Indeks autorów: Matylda Szewczyk
Numer: 2024 / 4

Artykuł jest próbą przyjrzenia się współczesnemu wyobrażeniu ciała rodzącego, zawartych w narracjach związanych z koncepcją „porodu orgazmicznego”, przede wszystkim w poradniku Elizabeth Davis i Debry Pascali-Bonaro Orgasmic Birth. Your Guide to A Safe, Satisfying, and Pleasurable Birth Experience (2010) oraz w filmie Debry Pascali-Bonaro Orgasmic Birth. The Best Kept Secret (2008). Tekst rekonstruuje sposób przedstawiania ciała w tych narracjach: jako seksualnego i upłciowionego, sprawczego a zarazem podporządkowanego fizjologicznym rytmom, których bazą są hormony. Artykuł wskazuje również na powiązania wyobrażenia hormonalnego ciała i porodu orgazmicznego, z wizją ciała rodzącego w nurcie „rodzicielstwa bliskości”. Prowadzona refleksja wpisana zostaje w dyskursy i badania nad cielesnością w epoce ponowoczesnej.

Słowa kluczowe: poród, ciało, oksytocyna, orgazm, macierzyństwo

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji