EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Iwona Misiak

Pięć punktów w widmowych wierszach Ryszarda Krynickiego

Indeks autorów: Iwona Misiak
Numer: 2016 / 2

Iwona Misiak
UKSW
Wiersze Ryszarda Krynickiego, analizowane za pomocą pojęć pochodzących z widmontologii Jacquesa Derridy, koncepcji nie-miejsca Marka Augè i przełamywania stylu Helen Vendler, odsłaniają punkty nakłucia/rozdarcia czasu i przestrzeni. W pięciu wyznaczonych punctum w poezji Krynickiego, otwierają się przejścia między bytem a niebytem. Rozważania dotyczą problematyki paradoksalnej obecności widm, statusu nawiedzonych wierszy/nie-wierszy, heterogenicznego podmiotu, milczenia i przyczyn przełamywania stylu.
Słowa kluczowe: widma, wiersze/nie-wiersze, nie-miejsca, punkt, przełamywanie stylu

Poezja patrycjusza

Indeks autorów: Iwona Misiak
Numer: 2008 / 4

W „Poszukiwaniu blasku. O poezji Adama Zagajewskiego” Anna Czabanowska-Wróbel omawia podstawowe motywy pojawiające się w twórczości poety. Pierwszym jest tytułowe dążenie do przestrzeni wartości duchowych, drugim – dialog Zagajewskiego z tradycją literacką, malarstwem, muzyką i filozofią. Badaczka analizuje główne żywioły wyobraźni Adama Zagajewskiego, wśród których dominują ogień i powietrze. Wyznacza granicę dzielącą rzeczywistość i poezję w jego twórczości, podkreślając, że obrona wysokiego stylu oraz żarliwości jest próbą zniwelowania zgiełku codziennego życia w przestrzeni sztuki. Elegijny ton Zagajewskiego wyznacza jego nietragiczną, zdystansowaną estetykę, kształtując patrycjuszowską postawę poety zaangażowanego w pracę duchową. Autor „Obrony żarliwości” jest kontynuatorem przemyśleń T.S. Eliota, który uważał, że poezja nie może być zbyt ciemna w przedmiocie opisu ani w warstwie językowej, zaś artysta nie powinien dążyć do ukazywania rzeczy istniejących poza wierszami. Patrycjuszowska enklawa jest schronieniem, gdzie Adam Zagajewski od lat prowadzi ściszoną rozmowę z innymi arystokratami literatury oraz z samym sobą.

Stanisława Barańczaka dialog chirurga i demiurga

Indeks autorów: Iwona Misiak
Numer: 2007 / 3

Interpretacja tomu Barańczaka Chirurgiczna precyzja. Wiersze i piosenki z lat 1995-1997

Krytyk przy wrzecionie konieczności

Indeks autorów: Iwona Misiak
Numer: 2003 / 6

Recenzja. Harold Bloom Lęk przed wpływem, przeł. A. Bielik-Robson, M. Szuster, Kraków 2002

Dzieciństwa, powroty, choroby

Indeks autorów: Iwona Misiak

Omówienie dwóch książek Małagorzaty Baranowskiej: Pamiętnika mistycznego oraz To jest wasze życie

Wersy uwięzione w datach. O wierszach rosyjskiej Safony, Sofii Parnok (1885-1933)

Indeks autorów: Iwona Misiak

O życiu i poezji przyjaciółki Maryny Cwietajewej

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji