PL
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
PL

Articles: Jacek Kubera

Autobiograficzność i subiektywność w metodologii Floriana Znanieckiego i jego uczniów. O użyteczności danych zawartych w pamiętnikach konkursowych

Issue: 2024 / 2

Celem artykułu jest wyjaśnienie, w jaki sposób Florian Znaniecki i jego uczniowie rozumieli autobiograficzność i subiektywność pamiętników konkursowych. Określa także, jakie tym cechom przypisywali znaczenie w rozstrzyganiu o naukowej użyteczności pamiętników, a w szczególności we wnioskowaniu na ich podstawie o rzeczywistości ponadjednostkowej. W artykule przedstawione zostały wyniki analizy pism współpracowników Polskiego Instytutu Socjologicznego, odniesionych do czterech typów sytuacji, którymi opisać można wypowiedzi konkursowe pod kątem autobiograficzności i subiektywności. Tekst argumentuje, że choć doskonałe badawczo pamiętniki powinny być jednocześnie autobiograficzne i subiektywne, to jednak sama subiektywność wystarcza, aby posługiwać się nimi jako wiarygodnymi źródłami wiedzy o rzeczywistości kulturowej.

Słowa klucze: autobiograficzność, subiektywność, pamiętniki konkursowe, autobiografie, Florian Znaniecki

Metamodernistyczna oscylacja lub podmiot i tożsamość po postmodernizmie

Artykuł omawia metamodernizm Timotheusa Vermeulena i Robina van den Akkera w kontekście wybranych współczesnych teorii kwestionujących aktualność paradygmatu postmodernistycznego. Wychodząc z założeń metamodernizmu, autor przedstawia propozycje nowego ujmowania przez humanistykę takich pojęć jak „tożsamość” i „podmiot”. W ujęciu tym akcentowane są pewne stałe, nie-płynne elementy tożsamości, cechy dystynktywne, które pozwalają doświadczać ciągłości jednostkowego „ja”. Siła podmiotu wynika natomiast ze świadomości posiadania tych atrybutów oraz z prób podejmowania nieironicznych działań, których celem jest doświadczenie wspólnoty i porozumienia z innymi ludźmi.

By using the website you agree to our cookies policy. At any time you can change the settings as regards cookies as well as learn more about them Click here Do not show this information again