EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Maciej Duda

Ponadpłciowa solidarność (?). Wsparcie mężczyzn w walce o prawa wyborcze Polek

Indeks autorów: Maciej Duda
Numer: 2019 / 3

Tekst prezentuje fragment badań działalności mężczyzn wspierających emancypację Polek na przełomie XIX I XX wieku. Omawia publikacje autorów, którzy postulowali powszechne i równe prawa wyborcze dla mężczyzn i kobiet. Autor zwraca uwagę na książkę Edwarda Prądzyńskiego, publicystykę Eugeniusza Starczewskiego i Jana Urbana. Jako kluczową traktuje mowę wygłoszoną przez Leona Petrażyckiego w Pierwszej Dumie w 1906 roku. Profesor jako poseł przewodniczył wówczas podkomisji do praw kobiecych i współpracował ze Związkiem Równouprawnienia Kobiet w Petersburgu. Jego mowa została przetłumaczona na język polski, francuski, włoski, angielski i niemiecki. Opisywany epizod z Pierwszej Dumy można określić jako jedno z kluczowych działań mężczyzn wspierających reformy praw wyborczych projektowane i deklarowane po rewolucji 1905 roku.
Słowa kluczowe: emancypacja kobiet, prawa kobiet, wparcie mężczyzn, emancypanci

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji