EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marta Leśniakowska

Bezmiar i nadmiar. Neurotyczna osobowość historii sztuki czyli historia sztuki jako źródło cierpienia

Indeks autorów: Marta Leśniakowska

Problem miejsca historii sztuki we współczesnej globalizacji nie był dotąd w polskiej refleksji rozpatrywany. Tymczasem jest to zagadnienie domagające się analizy wobec zmian, jakie zachodzą w całej humanistyce, wpływając także na kształt historii sztuki jako dyscypliny akademickiej, której status, jako wiodącej do niedawna nauki badającej wizualne dzieła sztuki (obrazy), zdaje się być zagrożony ze strony innych dyscyplin, w tym zwłaszcza studiów nad kulturą wizualną i stosowanych tam strategii interpretacyjnych. Tekst podejmuje te zagadnienia omawiając relację między historią sztuki a studiami wizualnymi i przywołując takie fundamentalne kwestie, jak wielokulturowość, transnacjonalizm, interdyscyplinarność, centrum i perfyferie, wreszczie postkolonializm, najbardziej aktywną obecnie strategię metodologiczną, pod wpływem której możliwa jest gruntowna rewizja lokalnej historii sztuki i ujawnienie jej relacji z kulturowym centrum.

Doświadczanie kulturowych wizualizacji. Antropologia (re)konstrukcji

Indeks autorów: Marta Leśniakowska

Podjęta w artykule analiza kategorii nowoczesności w perspektywie ponowoczesnej krytycznej historii sztuki, ma na celu pokazanie, jak zmieniają się relacje z obrazem w sytuacji, gdy problem obrazu jako kulturowej wizualizacji doświadczenia, czyli jako języka, którym można mówić, zostanie odwrócony ku pytaniu o doświadczanie obrazu. Polem obserwacji jest analiza doświaczenia pewnego obrazu (konkretnego) miasta jako takiego protokołu społecznego wspólnictwa, w którym oglądana jest pamięć, tzn. pamięć staje się widoczna jako kategoria performatywna.

Jak widzieć architekturę, kiedy się ją czyta (u Gombrowicza i innych modernistów)?

Indeks autorów: Marta Leśniakowska
Numer: 2005 / 3

Autorka analizuje obecność architektury u Gombrowicza, pytając jakie miejsce zajmowała w jego systemie estetycznym i/lub etycznym i jaką rolę nadawał jej w swoich tekstach

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji