EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Mirosław Filiciak

Tekst jako plik. Techno-społeczne wymiary czytania na przykładzie przemian procesów dystrybucji tekstów

Indeks autorów: Mirosław Filiciak
Numer: 2012 / 6

Artykuł poświęcony jest przemianom społecznej infrastruktury czytania (termin Elisabeth Long), związanym z popularyzacją obiegu tekstów w formatach elektronicznych. Zmiana statusu tekstów analizowana jest tutaj w oparciu o specyficzne studium przypadku – teksty akademickie. Autor koncentruje się na zaniedbywanym często w dyskusji wokół czytelnictwa procesie dystrybucji, wyznaczającym ramy społecznego funkcjonowania tekstów. Coraz bardziej popularne praktyki wymiany tekstów w internecie konstytuują prężnie działający nieformalny obieg dystrybucyjny, stanowiący reakcję na stawiane przed polskimi (i nie tylko) naukowcami wymogi, rodzące napięcia związane z utrudnionym dostępem do zasobów. Największą skalą oddziaływania dysponują wyspecjalizowane, nieformalne repozytoria tekstów, tzw. shadow libraries.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji