EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Piotr Gorliński-Kucik

Literatura szoku przyszłości, futuryzm i prześniony cyberpunk

Indeks autorów: Piotr Gorliński-Kucik
Numer: 2021 / 6

Artykuł podejmuje zagadnienie cyberpunku w literaturze polskiej, w kontekście najważniejszych cech tego nurtu: krytycznego wobec technologicznej współczesności języka oraz  „technorebelianckich” utopijnych laboratoriów wyobraźni społecznej. Występowały one w manifestach i poezjach polskich futurystów oraz awangardy. Rówieśnicza wobec cyberpunka fantastyka socjologiczna zajmuje się za to bardziej problemem władzy jako takiej (lub upodmiotowionej technologii rządzenia) niż relacji człowieka z technologią. Ze względu na specyficzną historię polskiej nowoczesności, a potem funkcjonowanie w ponowoczesności zglobalizowanej, możemy mówić raczej o „cyberpunku w Polsce”, niż „polskim cyberpunku”. W konsekwencji polskie społeczeństwo nie posiada krytycznego języka technologicznej współczesności.

Słowa kluczowe: cyberpunk, szok przyszłości, futuryzm, utopia, fantastyka socjologiczna

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji