EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Sławomir Czapnik

Pierwsza nowoczesna retrotopia? "Don Kichote" Miguela de Cervantesa w perspektywie późnego Zygmunta Baumana

Indeks autorów: Sławomir Czapnik
Numer: 2022 / 2

Celem artykułu jest naszkicowanie spojrzenia na klasyczne dzieło Cervantesa przez pryzmat kategorii retrotopii w ujęciu późnego Zygmunta Baumana. Retrotopia to swoista podwójna negacja utopii, próba powrotu do wyimaginowanej przeszłości, co zachodzi zwykle w obliczu niepewnej przyszłości. W pierwszej części artykułu wskazuje się na wyraźną analogię między konceptualizacją retrotopii a istotnymi wątkami Don Kichota. Należą do nich m.in. kwestia nostalgii za czasami minionymi, problematyka przemocy czy nawrót do myślenia plemiennego w kategoriach „nas” przeciwstawionych „im”. Druga część tekstu pokrótce analizuje Don Kichota jako wyraz retrotopijnej tęsknoty za wymyśloną przeszłością Złotego Wieku, idylliczną epoką sprawiedliwości i humanizmu.

Słowa kluczowe: Zygmunt Bauman, Miguel de Cervantes, retrotopia, utopia, Don Kichote

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji