EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Bartosz Ryż

Granica literaturoznawstwa. Analiza systemowa

Indeks autorów: Bartosz Ryż
Numer: 2010 / 4

Artykuł skrótowo omawia podstawowe operacje systemowe (w rozumieniu Niklasa Luhmanna), by na tej podstawie wyodrębnić w sposób teoretyczny obiekt badawczy, jakim jest literaturoznawstwo polskie. W toku wywodu osiągnięte jest to poprzez udzielenie odpowiedzi na trzy pytania. Pytanie pierwsze, które odnosi się do granicy systemu, brzmi: Co odróżnia strukturę systemu od struktury otoczenia? Drugie wiąże się ze zróżnicowaniem w obrębie samego systemu: Z jakich komponentów składa się struktura systemu? Trzecie dotyka opozycji element / relacja: Co jest spoiwem systemu?

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji