PL
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
PL

Articles: Beata Kowalczyk

Przeciw politycznej nieobecności. Dwadzieścia osiem literackich głosów w sprawie Fukushimy

Issue: 2014 / 6

W niniejszym eseju omawiam literackie komentarze pisarzy japońskich do tragicznych w skutkach wydarzeń, jakie miały miejsce w Japonii po trzęsieniu ziemi Tōhoku w marcu 2011 roku, które zostały opublikowane w literackim miesięczniku „Shinchō”. Wypowiedzi japońskich artystów analizuję w kontekście sterowanej politycznie hegemonicznej (Mouffe, Laclau) narracji wytwarzanej w mediach relacjonujących różnorakie kwestie związane z sytuacją kryzysu po katastrofie, jako głos przeciwwagi na arenie medialnego dyskursu, który występuje publicznie w imieniu niesłyszalnych (Rancière).

Doświadczenie i słowo. Podmiotowość w egzofonicznej literaturze Tawady Yōko

Issue: 2014 / 4

Niniejszy esej poświęcony jest problematyce egzofonicznej twórczości japońskiej pisarki Tawady Yōko, piszącej w dwóch językach: niemieckim i japońskim. Odwołując się do fragmentów utworów literackich tej autorki próbuję odpowiedzieć na pytanie, czym jest zjawisko egzofonii w literaturze, jak kształtuje swoją podmiotowość (gramatyczną, filozoficzną i polityczną) twórca, który pisząc w języku nie-ojczystym, musi na nowo budować, gromadzić kapitał symboliczny – czynnik decydujący o pozycji pisarki/pisarza w systemie światowej literatury. Wreszcie zastanawiam się również nad tym, w jaki sposób kwestia egzofonii – tak, jak rozumie ją Tawada – wpływa na dyskursy o wytwarzaniu wiedzy, w tym wiedzy literaturoznawczej.

By using the website you agree to our cookies policy. At any time you can change the settings as regards cookies as well as learn more about them Click here Do not show this information again