EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Bogdan Balicki

Empiryczna Nauka o Literaturze - kierunek w badaniach literackich i szkoła naukowa

Indeks autorów: Bogdan Balicki
Numer: 2010 / 4

Artykuł omawia powstanie i działania szkoły naukowej Empirycznej Nauki o Literaturze w Niemczech. Szkoła skupiona wokół Siegfrieda J. Schmidta , działająca w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, wypracowała zupełnie odrębny model literaturoznawstwa, który zarówno swoje założenia metodologiczne, jak i uporządkowanie teoretyczne, czerpie z wzorców nauk empirycznych, ze szczególnym uwzględnieniem lingwistyki, cybernetyki i teorii systemów. W kontekście założeń metodologicznych omówione zostają także podstawowe założenia Radykalnego Konstruktywizmu – nurtu w filozofii wiedzy, który znacząco wpłynął na rozwój i prace szkoły naukowej.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji