EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Elżbieta Winiecka

Kinetyczny wymiar narracji digitalnych na przykładzie utworów napisanych z użyciem Twine’a

Indeks autorów: Elżbieta Winiecka
Numer: 2022 / 5

Artykuł poświęcony zjawisku interaktywnej fikcji wytwarzanej przy użyciem narzędzia Twine. Autorka odwołuje się do stanu badań nad fikcją digitalną i omawia możliwości, jakie daje narracji literackiej nowa technologia. Zwraca uwagę na przekształcenia komunikacji literackiej wynikające z wykorzystania wizualnego i kinetycznego potencjału interaktywnego tekstu. Zwłaszcza ta ostatnia cecha, związana z wprawieniem w ruch stałej i niezmiennej do tej pory warstwy dzieła, uznana zostaje przez autorkę za szczególnie interesującą. Skupia się więc na nowych możliwościach dynamicznej narracji, jej konsekwencjach estetycznych, semantycznych, ale też społecznych i kulturowych.

Odwołując się do przykładów utworów powstałych z użyciem badanego narzędzia, badaczka wskazuje również na potrzebę prowadzenia dalszych badań nad twórczością literacką powstającą w środowisku cyfrowym.

Słowa kluczowe: fikcja interaktywna, fikcja digitalna, Twine, ruch w e-literaturze, tekst kinetyczny, narracja drugoosobowa,

Od pieśni bez słów do słowa jako poręczenia bytu. O dwóch utworach scenicznych Bolesława Leśmiana

Indeks autorów: Elżbieta Winiecka
Numer: 2010 / 6

Perspektywy tropologii

Indeks autorów: Elżbieta Winiecka

Recenzja ksiązki Agaty Stankowskiej, Poezji nie pisze się bezkarnie. Z teorii i historii tropu poetyckiego, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2007.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji