EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: György Gömöri

Moje spotkania z Miłoszem

Indeks autorów: György Gömöri
Numer: 2012 / 3

Wybitny literaturoznawca, poeta, krytyk i tłumacz węgierski, profesor emeritus uniwersytetu Cambridge wspomina zdarzenia z dziejów swej znajomości z Czesławem Miłoszem, przede wszystkim spotkania i rozmowy. Odwołując się do prowadzonej z nim korespondencji, opisuje inicjatywy wydawnicze związane z promocją jego twórczości na łamach redagowanych przez siebie czasopism i antologii. Niektóre okoliczności tych przedsięwzięć stanowią istotny przyczynek do biografii Noblisty. W szkicu znajdziemy także interesujące szczegóły dotyczące pracy autora na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie znalazł się na zaproszenie Miłosza, oraz wzmianki i uwagi na temat innych przyjaznych gestów wielkiego poety polskiego wobec młodego węgierskiego emigranta (m.in. umożliwił mu pracę badawczą na Harvardzie).

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji