EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Kamil Barski

Romantyczne korzenie black metalu. O intertekstach, estetyce transgresji i światopoglądzie przedstawicieli gatunku

Indeks autorów: Kamil Barski
Numer: 2021 / 6

Główną tezą artykułu jest stwierdzenie, że muzykę blackmetalową da się wpisać w długi ciąg kulturowy rozpoczynający się w romantyzmie. Za podstawę biorąc jego ahistoryczne, fenomenologiczne rozumienie, autor rozważa problem w kilku perspektywach: bezpośrednich intertekstualnych nawiązań, światopoglądu i filozofii społecznej oraz estetyki opartej m.in. na transgresji. Wysunięte przykłady pozwalają stwierdzić i uargumentować – po raz pierwszy na gruncie polskim – romantyczny charakter muzyki blackmetalowej, czerpiącej zarówno z romantyzmu, jak i prądów późniejszych, choć nawiązujących do niego w swych założeniach. Wszystko to stanowi dowód na niesłabnącą obecność tego paradygmatu we współczesnej popkulturze.

Słowa kluczowe: black metal, romantyzm, heavy metal, metal studies

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji