EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Krzysztof Świrek

Teoria społeczna psychoanalizy: między „mitycznym” symbolem a władzą dyskursu

Indeks autorów: Krzysztof Świrek
Numer: 2022 / 5

Artykuł jest propozycją syntetycznego przedstawienia społecznej teorii psychoanalizy w pracach Sigmunda Freuda i Jacquesa Lacana jako pewnego programu zorganizowanego wokół czterech kluczowych pojęć: mitu, symbolu, struktury i dyskursu. Freud zainaugurował tę teorię proponując „mit społeczny” psychoanalizy i koncepcję wyłonienia się symbolu z aktu przemocy. Lacan opracował oryginalną teorię międzyludzkich relacji strukturalnych opartą na negatywności i jej koniecznych efektach oraz koncepcję dyskursu jako więzi społecznej. W ostatniej części tekstu teoria społeczna psychoanalizy zostanie zastosowana do interpretacji problemu walki klas w jego trzech wymiarach: identyfikacji, efektów struktury w dyskursie oraz sprawczości politycznej znaczącego.

Słowa kluczowe: Psychoanaliza; dyskurs; walka klas; Sigmund Freud; Jacques Lacan.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji