EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Lysa Rivera

Historie przyszłości i praca cyborgów: science fiction amerykańsko-meksykańskiego pogranicza po NAFTA

Indeks autorów: Lysa Rivera
Numer: 2021 / 6

Artykuł ten poszerza badania nad Chicanafuturyzmem—lub też, w szerszym ujęciu, science fiction autorstwa ludności Chicano/a—poprzez zachętę do dialogu między tekstami sf wyprodukowanymi na północ od granicy a science fiction z jej drugiej strony [el otro lado]. W szczególności przyglądam się opowiadaniu meksykańskiego autora Guillermo Lavína „Reaching the Shore” (1994), filmom sf amerykańskiego reżysera Alexa Rivery oraz chicanafuturystycznej powieści Rosaury Sanchez i Beatrice Pity Lunar Braceros (2009). Wspólna analiza tych tekstów zachęca do hemisferycznej (Północ/Południe) lektury science fiction z konkretnego regionu geopolitycznego (granica między USA a Meksykiem) i podczas określonego momentu współczesnej historii (era międzynarodowego kapitalizmu i NAFTA). Jak pokazuje ten esej, wszystkie trzy teksty z pogranicza nie tylko przynoszą krytyczne wizje globalizacji, ale też z uporem odczytują późny kapitalizm jako niepokojące i trwałe przedłużenie kolonialnych relacji władzy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem.

Słowa kluczowe: Science fiction, Chicanafuturyzm, pogranicze amerykańsko-meksykańskie, cyborgi, postkolonializm

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji