EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magdalena Zdrodowska

Głuchy telefon. „Zrób to sam” jako innowacja i aktywizm

Indeks autorów: Magdalena Zdrodowska
Numer: 2020 / 2

Celem artykułu jest spojrzenie na praktyki „zrób to sam” realizowane przez osoby z niepełnosprawnościami jako formę z jednej strony pełnosprawnej innowacyjności i wynalazczości, z drugiej zaś jako strategie aktywistyczne, a więc mające na celu realną zmianę w codzienności osób z niepełnosprawnościami. Przykładem na którym omówione zostało majsterkowanie-aktywizm osób z niepełnosprawnościami jest powstanie i rozprzestrzenianie się wśród amerykańskiej społeczności niesłyszących usług telefonicznych, opartych na przestarzałych wówczas dalekopisach (Model 15). Omówiony przykład jest przeciwwagą dla zastosowanej w tekście koncepcji design apartheidu i wskazuje jak skuteczna jest innowacyjność, gdy jej inicjatywa leży po stronie osób z niepełnosprawnościami-przyszłych użytkowników.

Słowa kluczowe: aktywizm, niepełnosprawność, wynalazczość, innowacje, dalekopis, technika

Miejskie epidemie głuchoty - brzmienie nowoczesności

Indeks autorów: Magdalena Zdrodowska
Numer: 2020 / 1

Celem artykułu jest prześledzenie historii sformułowania „epidemia głuchoty”. Tekst wskazuje na dwa elementy panik moralnych związanych z głuchotą: obarczanie winą za epidemię hałaśliwego środowiska miejskiego oraz wskazanie na szczególnie narażone grupy: dzieci, chorych i intelektualistów. Miejski hałas jest rozważany jako zjawisko ambiwalentne, bolączka wielkich miast XIX i XX wieku, a jednocześnie wyznacznik nowoczesnego, zachodniego stylu życia. Poprzez używanie kategorii „epidemii” uruchamia się medyczny dyskurs wokół wielkomiejskich zagrożeń dla słuchu – miasto jest badane i diagnozowane, postrzega się je nie tylko jako niebezpieczne akustycznie środowisko, ale i pacjenta trawionego uciążliwą chorobą.

Słowa kluczowe: miasto, studia nad dźwiękiem, nowoczesność, pomiar dźwięku, historia techniki

Między aktywizmem a akademią. Studia nad niepełnosprawnością

Indeks autorów: Magdalena Zdrodowska
Numer: 2016 / 5

Artykuł prezentuje historię i główne założenia mało znanej w Polsce dziedziny jaką są studia nad niepełnosprawnością. W przeciwieństwie do medycznych i pedagogicznych paradygmatów ten, społeczny i kulturowy model nie analizuje niepełnosprawności jako choroby i osobistej tragedii, ale w kategoriach tożsamości i społecznie negocjowanych pojęć, postaw i wartości.
Studia nad niepełnosprawnością umiejscowione zostają w szerszym kontekście modernistycznej redefinicji normy oraz XX-wiecznego procesu medykalizacji, a główny nacisk położony jest na funkcjonowanie dziedziny zarówno w murach akademii, jak i w przestrzeni społecznej i politycznej.
Dla zobrazowania wprowadzanej przez studia zmiany perspektywy omówione zostają kategorie ableismu, inspiracyjnego porno oraz narracyjnej protezy.
Słowa kluczowe: studia nad niepełnosprawnością, humanistyka, reprezentacja, historia nauki, tożsamość

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji