PL
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
PL

Articles: Michał Krzykawski

Eros i techne. Miłość w czasach automatyzacji

Issue: 2019 / 5

Artykuł jest próbą reinterpretacji erotyki, w jaką Diotyma wtajemnicza Sokratesa, a następnie podjęcia dialogu z wróżbiarką z perspektywy społeczeństwa automatycznego. Celem artykułu jest z jednej strony dowiedzenie, że sens tego, co nowe i mające decydujące dla przyszłości znaczenie przejawia się w tym, co archaiczne, a z drugiej – że na kochanie należy spojrzeć bardziej przez pryzmat umiejętności niż emocji lub uczuć. Kwestia eros jest w artykule rozważana jako kwestia techne, a następnie odniesiona do tego, co w nas nieredukowalnie automatyczne. W tym kontekście, na podstawie tego, co Bernard Stiegler wstępnie nazwał erotologią, a także wypracowanego przez niego pojęcia dezautomatyzacji i egzosomatyzacji, zostają zaproponowane zręby teorii miłości egzosomatycznej.

Słowa kluczowe: automatyzacja, dezautomatyzacja, sztuczna inteligencja, egzosomatyzacja, infrastruktura, epigeneza

Co nam dzisiaj po Jacques’u Rancierze?

Issue: 2018 / 6

Jerzy Franczak, Błądzące słowa. Jacques Rancière i filozofia literatury, Instytut Badań Literackich, Warszawa 2017.
Słowa kluczowe: Jacques Rancière, proletariat, ruch robotniczy, demokracja, teoria polityki, estetyka, powieść.

By using the website you agree to our cookies policy. At any time you can change the settings as regards cookies as well as learn more about them Click here Do not show this information again